Олександр Романко, старший науковий співробітник компанії IBM Canada, професор за сумісництвом Університету Торонто розповів нам про освітні проекти, які можуть принести Україні мільйони доларів інвестицій та що зараз найбільше бракує українському ІТ ринку

 

Чи плануєте ви робити освітні проекти між Україною та Канадою?

Так, якраз зараз ми і намагаємось реалізувати освітній проект між Україною та Канадою. Існує програма стажування Mitacs Globalink, на яку на літо до Канади приїжджає 800 студентів з 9 країн світу. На жаль, України серед них нема. Ми вже рік стараємось додати до цього проекту Україну, але ця програма фінансується урядом Канади, тому дозвіл треба просити теж там. Також, цей проект спів-фінансується урядом тієї країни, з якої студент приїжджає. Попередньо, канадські посадовці нам повідомили, що перший рік-два вони покриють частку України, якщо уряд це затвердить. На протязі останнього року я вже декілька разів зустрічався з цього приводу з канадськими міністрами та депутатами, і при зустрічах вони запитують: «Чому з української сторони з нами ніхто не контактує, що Україна хоче долучитися до цієї програми?».

Якщо б це питання вирішилося, що цей проект дасть Україні і українським студентам?

Це був би найбільший канадсько-український освітній проект, який може принести Україні мінімум мільйон доларів інвестицій від уряду Канади протягом 3-ох перших років. Приблизно 10-20 університетів з України могли б взяти у ньому участь. Проект реалізовується таким чином, що студент приїжджає після 3 курсу бакалаврату, стажується влітку в Канаді, потім повертається в Україну, закінчує навчання на бакалавраті, а потім найкращі з студентів програми отримують стипендію на навчання на магістратурі в Канаді. Студенти обираються по конкурсу і під конкретні проекти, де в багатьох випадках кінцевою метою є комерціалізація науково-практичних досліджень. Це дуже перспективний освітній і науковий проект, як для України, так і для українських студентів.

Ще у 2009 році компанія KPMG внесла Львів у список 30 міст світу з найбільшим потенціалом розвитку ІТ. Після вчорашнього семінару з людьми, які мають безпосереднє відношення до ІТ, чи побачили ви певні позитивні тенденції розвитку?

Звісно, Львів вже певний час вважається ІТ кластером України, але він все-ж-таки зосереджується на аутсорсингу. Також тут мало продуктових компаній. Тобто, якщо по аутсорсу – перший, то по продуктовим компаніям Львів програє Києву, Харкову і Одесі.

Знання по data science і business analytics зараз користуються все більшим попитом серед роботодавців

У якому напрямку варто Львову також варто розвиватися?

Підтримка і розвиток стартапів, аутсорс по аналітиці і data science. Можна створювати компанії, які не спеціалізуються на аутсорсі розробки програмних продуктів, а на аутсорсі розробки аналітичних рішень на основі аналізу даних. Я вважаю, що аутсорсинг по data science і business analytics зараз користуються все більшим попитом серед роботодавців і є доволі цікавими і перспективними напрямками.

Чого зараз бракує українському ІТ ринку?

Маркетингу. Особливо на зовнішніх ринках. Саме маркетинг українські компанії робити не вміють. В цьому одна з найбільших проблем. Якщо в нас робиться багато хороших речей, тоді треба знаходити людей або компанії-партнери, які б могли це продавати закордон а в перспективі і на внутрішньому ринку. Коли українські ІТ компанії виготовляють продукт на замовлення, відповідно на західний ринок вони виходять під маркою замовника. Тому хотілося б побачити відомий український бренд в ІТ сфері, знаний на весь світ. Також, необхідно розробити програму, як рекламувати Україну закордоном: робити англомовні success stories про компанії, інтерв’ю з людьми, які ведуть бізнес в Україні, аналітику наскільки росте український ІТ ринок, наскільки перспективно інвестувати, як захищати інтелектуальну власність, як підтримувати стартапи, і реалізовувати таку програму промоції у вигляді друкованих матеріалів, веб-сайту, промо-конференцій і форумів закордоном, тощо, щоб українські ІТ компанії та взагалі спеціалісти ставали знаними в Європі і за океаном.