DSC_0206 - Copy

Що більшість людей знає про програмування? Зазвичай ті, хто не наближений до сфери ІТ, уявляють цей процес лише як монотонний набір кодів. Після створення програма може виконати тільки те, що було початково закладено в алгоритм. Але не всі знають… що машина теж вміє вчитися!

Саме про цю неймовірну здатність студентам CS UCU розповів Сергій Шельпук, засновник і керівник першої в Україні Data Science Group в компанії SoftServе, керівник напрямку Data Science в компанії V.I.Tech та викладач курсу Machine Learning у Lviv IT School, на черговій ІТ зустрічі. То що воно, власне, таке, те загадкове “Machine Learning”?
DSC_0201
У реальному житті ми перетинаємося з машинним навчанням безліч разів. Розпізнавання облич на фотографіях, повідомлень зі спамом, навіть емоцій користувача – все це базується на Machine learning. Як розповів Сергій, є декілька видів такого навчання. Один із них – Supervised Learning, тобто “навчання зі вчителем”. В такій ситуації початково є багато різних об’єктів і реакцій на них. Їх відомі пари “об’єкт – реакція” називають навчальною вибіркою. Керуючись цими даними, програма має побудувати алгоритм, що зможе давати точну реакцію на будь-який новий об’єкт. А хто ж навчає програму? Це може робити або сама навчальна вибірка, або користувач, який вказує правильні відповіді на об’єкт. Тобто кожен із нас, натискаючи, наприклад, в Gmail значок “Це спам”, насправді допомагає системі вчитися!

Існує також інший спосіб вирішення завдання – Unsupervised Learning, або “навчання без учителя”. У такому випадку програма самостійно аналізує навчальну вибірку, в якій відомі лише описи об’єктів, знаходить взаємозв’язки між ними і будує певні асоціації. На базі отриманих закономірностей і відбувається пошук правильної реакції.
DSC_0209

Ще один варіант навчання – Reinforcement Learning, або ж “навчання з підкріпленням”, в основі якого лежить взаємодія системи з певним середовищем. Це підкріплення буває позитивним і негативним. Аналізуючи результати, програма вивчає, наприклад, стратегії гри.

Протягом одної лекції з Сергієм Шельпуком ми дізналися ще багато цікавого, корисного та водночас та неймовірного. Від неординарних випадків використання Machine Learning до того, з чого починав свою кар’єру сам Сергій. Сподіваємося, це не остання наша зустріч, адже приклад таких людей надихає й дає зрозуміти: варто лише по-справжньому чогось хотіти, не боятися йти вперед – і ти обов’язково досягнеш цілі!

Відеолекцію можна переглянути тут: https://www.youtube.com/watch?v=gbi1bQp5vtg

Текст взято з особистого блогу студентки І курсу Програми комп’ютерних наук, Ярини Кордуби, за згодою автора.